„Azi am trimis o înștiințare oficială la Biroul Permanent al Camerei Deputaților că începând de mâine nu mai activez în grupul Partidului Social Democrat, însă activez ca și activitate parlamentară în grupul Partidului Național Liberal”, a declarat, marți, pentru Agerpres , deputatul Neagu, care a precizat că momentan nu are nicio adeziune pentru a se înscrie în PNL deoarece „este prea repede”.
El a criticat decizia PSD de a-i retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.
„Ce m-a făcut să trec (la Grupul parlamentar al PNL, n.r.) sunt niște convingeri ale mele peste care nu pot să trec. În primul rând, nu am înțeles acțiunea pe care a avut-o Partidul Social Democrat vizavi de ce s-a întâmplat, mai ales că… cu siguranță dl. prim-ministru Bolojan a greșit, a și lucrat, a făcut și lucruri bune, dar toți suntem responsabili, eu așa știu, fiind parlamentar, când a fost o asumare, când a fost bugetul, când a fost moțiune de cenzură noi am votat pentru susținerea Guvernului. Și atunci nu avem și noi o parte, și tot noi împreună cu actuala coaliție trebuia și să scoatem țara din această situație, mai ales că nu e o situație favorabilă, și internațională, sunt războaie și așa mai departe, e criza din Golf – cred eu că nu era momentul. Și ce am rezolvat, eu asta nu înțeleg, ce am rezolvat în momentul acesta?”, a declarat Petre Emanoil Neagu.
În opinia sa, în momentul de față este important ca toate forțele politice responsabile să conlucreze, deoarece altfel vor avea de pierdut cetățenii.
„Important este ca toate forțele responsabile și care se declară responsabile și cu dragoste față de țară să-și dea mâna ca să ieșim din situația în care suntem, pentru că altfel să știți că nu are nimeni nimic de câștigat, dar cel mai mult pierdem tot noi cetățenii și pe urmă și victime colaterale partidele, asta are mai puțină importanță”, a spus Neagu.
Parlamentarul buzoian, care a fost timp ce trei mandate președinte al Consiliului Județean Buzău, a menționat faptul că nu se mai simțea util în PSD și că, într-un fel, a văzut că „practic se dorea” plecarea lui. „A venit o vreme în care nu mai sunt compatibil cu anumite idei și anumiți colegi ai mei din Organizația Județeană Buzău”, a precizat el.
Petre Emanoil Neagu a spus că dorește să-și ducă la bun sfârșit mandatul de parlamentar până în 2028 și să fie mai aproape de oameni prin deschiderea unui nou birou parlamentar într-o locație care nu este sediu de partid, astfel încât cetățenii să poată să vină mai ușor să-și facă auzite cu doleanțele.