8.2 C
Iași
13 martie, 2026

Scandal de dopaj în rugby: Operaţiunea „Obsidian” a WADA a dezvăluit schimbarea probelor jucătorilor Georgiei şi încălcări ale normelor de către Agenţia Antidoping din Georgia

Ancheta comună desfăşurată de WADA şi World Rugby, denumită „Operaţiunea Obsidian”, a descoperit cinci cazuri în care jucătorii ar fi schimbat probele de urină pentru a evita detectarea. În acelaşi timp, angajaţii agenţiei naţionale antidoping din Georgia, GADA, i-au avertizat pe jucători cu privire la testele viitoare, a declarat WADA.

Ancheta, lansată în 2023, a relevat, de asemenea, că ofiţerii de control antidoping nu au supravegheat corespunzător sportivii în timpul testării şi nu au asistat la recoltarea urinei – încălcări clare ale regulilor antidoping.

„Ceea ce s-a întâmplat în rugby-ul georgian este scandalos şi va provoca un val de şoc în sportul şi guvernul georgian, precum şi în lumea rugby-ului la nivel global”, a declarat preşedintele WADA, Witold Banka, într-un comunicat.

„Doresc să mulţumesc echipei independente de Informaţii şi Investigaţii a WADA pentru diligenţa şi expertiza de care a dat dovadă în desfăşurarea neîncetată a acestei operaţiuni cu determinare şi profesionalism.

De asemenea, apreciez angajamentul World Rugby de a descoperi faptele şi disponibilitatea sa de a colabora cu WADA pentru a obţine acest rezultat puternic pentru rugby.”

„Schemă implicând droguri recreative”

World Rugby a declarat că cei şase jucători şi un membru al personalului de sprijin al echipei au fost acuzaţi şi sancţionaţi în legătură cu o „schemă organizată care implica droguri recreative şi substituirea probelor”. „Ancheta a fost declanşată atunci când programul de gestionare a paşapoartelor sportive ale World Rugby a identificat nereguli în probele de urină, acoperind o perioadă extinsă de timp înaintea Cupei Mondiale de Rugby masculin din 2023 din Franţa”, a declarat World Rugby.

Georgia a terminat pe ultimul loc în grupa sa la Cupa Mondială de Rugby din 2023, fără nicio victorie.

Scandalul a determinat, de asemenea, WADA să-şi piardă încrederea în GADA, Banka avertizând că „autorităţile competente trebuie să efectueze acum schimbări radicale”.

Georgia a înfruntat recent România

În data de 8 martie, Georgia a învins cu 53-30 România în semifinalele Campionatului European de rugby, la Tbilisi. Duminică, 15 martie, Georgia va înfrunta Portugalia pentru trofeu, iar România va evolua împotriva Spaniei pentru bronz.

Sursa: https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/scandal-de-dopaj-in-rugby-operatiunea-obsidian-a-wada-a-dezvaluit-schimbarea-probelor-jucatorilor-georgiei-si-incalcari-ale-normelor-de-catre-agentia-antidoping-din-georgia–1843002.html

Ultimă oră

Același autor