Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Suceava continuă seria acțiunilor de amploare, în sistem integrat, pentru menținerea climatului de ordine și siguranță publică în trenurile de călători și în stațiile de cale ferată.
În acțiune, au fost angrenați polițiști din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Suceava, sprijiniți de jandarmii din cadrul I.J.J. Suceava, lucrători din cadrul Biroului pentru Imigrări Suceava și inspectori CFR din cadrul Sucursalei Regionale de Transport Feroviar Călători Iași.
Activitatea organizată la nivelul județului Suceava a vizat identificarea persoanelor urmărite, depistarea celor care tulbură ordinea și liniștea publică, a celor care posedă bunuri interzise la deținere ori care transportă fără drept produse supuse regimului vamal.
De asemenea, s-a acționat pentru identificarea călătorilor frauduloși, precum și a modului de efectuare a serviciului de către personalul cu atribuții la siguranța circulației feroviare ori a personalului CFR Călători care eliberează legitimații de călătorie în tren.
Pe linie de investigații criminale, s-a acționat cu accent pe identificarea și probarea activității infracționale în cauzele penale cu autori necunoscuți, iar pe linie de migrație ilegală a fost verificat dreptul de ședere a cetățenilor străini pe teritoriul României.
Totodată, s-a acționat pe linie rutieră în zona pasajelor de trecere la nivel cu calea ferată din județul Suceava, urmărindu-se prevenirea și reducerea numărului accidentelor rutiere soldate cu victime omenești și pagube materiale, constatarea nerespectării de către participanții la trafic a regulilor rutiere instituite în aceste zone și aplicarea măsurilor de ordin contravențional sau penal conform normelor legale în vigoare.
În cadrul acțiunii au fost aplicate 52 sancțiuni contravenționale în valoare de 22.035 lei.
Au fost legitimate 325 de persoane, fiind verificate 237 de autovehicule, 35 de persoane, angajați ai CFR, cu atribuții pe siguranța circulației feroviare fiind testați pentru detectarea consumului de alcool.
Totodată, au fost legitimați și verificați un număr de 12 cetățeni străini, ocazie cu care s-a constatat că unul dintre aceștia se află pe teritoriul României fără a deține un drept legal de ședere, fiind emisă decizie de returnare cu termen de 15 zile.
De asemenea, au fost desfășurate activități de patrulare în 4 trenuri de călători și 8 stații CFR, fiind identificați 6 călători (CFR) frauduloși.
Au fost reținute 3 permise de conducere, 11 certificate de înmatriculare și 2 seturi cu plăcuțe de înmatriculare.
Activitățile desfășurate de lucrătorii de poliție transporturi vor continua la nivelul județului Suceava, urmărindu-se asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică în zona de competență, precum și reducerea accidentelor rutiere înregistrate în zona căilor ferate.