„𝐏𝐑𝐄𝐌𝐈𝐔𝐋 „𝐋𝐔𝐂𝐈𝐀 𝐖𝐀𝐋𝐃” al 𝐒𝐨𝐜𝐢𝐞𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢𝐢 𝐝𝐞 𝐒𝐭𝐮𝐝𝐢𝐢 𝐂𝐥𝐚𝐬𝐢𝐜𝐞 𝐝𝐢𝐧 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚, acordat cercetătorului 𝐂𝐨𝐧𝐬𝐭𝐚𝐧𝐭𝐢𝐧-𝐈𝐨𝐧𝐮𝐭̦ 𝐌𝐢𝐡𝐚𝐢 pentru ediția bilingvă a dialogului 𝐻𝑜𝑟𝑡𝑒𝑛𝑠𝑖𝑢𝑠 𝑠𝑖𝑣𝑒 𝐷𝑒 𝑝ℎ𝑖𝑙𝑜𝑠𝑜𝑝ℎ𝑖𝑎 / 𝐻𝑜𝑟𝑡𝑒𝑛𝑠𝑖𝑢𝑠 𝑠𝑎𝑢 𝐷𝑒𝑠𝑝𝑟𝑒 𝑓𝑖𝑙𝑜𝑠𝑜𝑓𝑖𝑒, aparținând unuia din cei mai străluciți oratori latini, 𝐌𝐚𝐫𝐜𝐮𝐬 𝐓𝐮𝐥𝐥𝐢𝐮𝐬 𝐂𝐢𝐜𝐞𝐫𝐨.
Cu un studiu introductiv, sinopsă, traducere, comentariu analitic, bibliografie și indici de 𝐂𝐨𝐧𝐬𝐭𝐚𝐧𝐭𝐢𝐧-𝐈𝐨𝐧𝐮𝐭̦ 𝐌𝐢𝐡𝐚𝐢, cartea a fost publicată anul acesta la Editura UAIC în colecția 𝐓𝐇𝐄𝐒𝐀𝐔𝐑𝐔𝐒 𝐂𝐋𝐀𝐒𝐒𝐈𝐂𝐔𝐒, coordonată de prof. univ. dr. 𝐍𝐞𝐥𝐮 𝐙𝐮𝐠𝐫𝐚𝐯𝐮.
𝐂𝐨𝐧𝐬𝐭𝐚𝐧𝐭𝐢𝐧-𝐈𝐨𝐧𝐮𝐭̦ 𝐌𝐢𝐡𝐚𝐢, este licențiat în Filosofie și Filologie clasică, doctor în Filosofie al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. A efectuat stagii de documentare și cercetare la universități din Germania (Münster, Berlin), Danemarca (Aarhus) și Italia (Bari, Padova, Bologna) și a fost bursier al Academiei Române, filiala Iași. În prezent, este cercetător științific la Institutul de Cercetări Interdisciplinare, Departamentul de Științe Socio-Umane, de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, și cadru didactic asociat la Facultatea de Litere, secția de Filologie clasică, a aceleiași universități. Volume publicate la Editura UAIC: 𝐺𝑟𝑖𝑔𝑜𝑟𝑖𝑒 𝑇𝑎𝑢𝑚𝑎𝑡𝑢𝑟𝑔𝑢𝑙: 𝐷𝑖𝑠𝑐𝑢𝑟𝑠 𝑑𝑒 𝑚𝑢𝑙𝑡̦𝑢𝑚𝑖𝑟𝑒 𝑎𝑑𝑟𝑒𝑠𝑎𝑡 𝑙𝑢𝑖 𝑂𝑟𝑖𝑔𝑒𝑛, ediție bilingvă (2019); 𝑆𝑒𝑚𝑖𝑛𝑎 𝑝𝑒𝑟𝑒𝑛𝑛𝑖𝑎. 𝑃𝑒𝑟𝑠𝑝𝑒𝑐𝑡𝑖𝑣𝑒 𝑎𝑠𝑢𝑝𝑟𝑎 𝐴𝑛𝑡𝑖𝑐ℎ𝑖𝑡𝑎̆𝑡̦𝑖𝑖 𝑠̦𝑖 𝑚𝑜𝑠̦𝑡𝑒𝑛𝑖𝑟𝑖𝑖 𝑒𝑖 𝑠𝑝𝑖𝑟𝑖𝑡𝑢𝑎𝑙𝑒, volum colectiv editat împreună cu Iulian-Gabriel Hrușcă (2019); 𝑅𝑒𝑡𝑜𝑟𝑖𝑐𝑎̆ 𝑠̦𝑖 𝑐𝑜𝑛𝑣𝑒𝑟𝑡𝑖𝑟𝑒 𝑖̂𝑛 𝑓𝑖𝑙𝑜𝑠𝑜𝑓𝑖𝑎 𝑎𝑛𝑡𝑖𝑐𝑎̆. 𝑈𝑛 𝑠𝑡𝑢𝑑𝑖𝑢 𝑎𝑠𝑢𝑝𝑟𝑎 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟𝑎𝑡𝑢𝑟𝑖𝑖 𝑝𝑟𝑜𝑡𝑟𝑒𝑝𝑡𝑖𝑐𝑒 (2018); 𝑀𝑎𝑟𝑐𝑢𝑠 𝑇𝑢𝑙𝑙𝑖𝑢𝑠 𝐶𝑖𝑐𝑒𝑟𝑜, 𝐼𝑛 𝐿. 𝐶𝑎𝑡𝑖𝑙𝑖𝑛𝑎𝑚 𝑜𝑟𝑎𝑡𝑖𝑜𝑛𝑒𝑠 𝑞𝑢𝑎𝑡𝑢𝑜𝑟 / 𝐶𝑒𝑙𝑒 𝑝𝑎𝑡𝑟𝑢 𝑐𝑢𝑣𝑎̂𝑛𝑡𝑎̆𝑟𝑖 𝑖̂𝑚𝑝𝑜𝑡𝑟𝑖𝑣𝑎 𝑙𝑢𝑖 𝐿. 𝐶𝑎𝑡𝑖𝑙𝑖𝑛𝑎, ediție bilingvă coordonată de Mihaela Paraschiv, în colaborare (2013).
𝐒𝐨𝐜𝐢𝐞𝐭𝐚𝐭𝐞𝐚 𝐝𝐞 𝐒𝐭𝐮𝐝𝐢𝐢 𝐂𝐥𝐚𝐬𝐢𝐜𝐞 𝐝𝐢𝐧 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚, este, conform descrierii de pe pagina sa de web, fondată în 1958 și promovează filologia clasică, studiul limbilor greacă și latină, precum și moștenirea intelectuală a lumii antice. Aceasta susține cercetarea, educația și continuitatea tradiției umaniste în spațiul românesc, oferind un cadru de colaborare între filologi, cercetători, istorici și pasionați ai clasicismului. Revista „Studii Clasice” publicată de Editura Academiei Române este un exemplu de publicații care au contribuit la dezvoltarea acestui domeniu”, au transmis Editurii Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.