-4.7 C
Iași
18 februarie, 2026

O femeie a născut acasă, după ce ambulanța n-a mai ajuns din cauza condițiilor meteo extreme

Autospeciala SAJ, aflată în deplasare pentru a prelua femeia care adusese pe lume o fetiță, a derapat din cauza carosabilului acoperit de zăpadă și nu a mai putut continua deplasarea.

Situația a devenit rapid una critică, în condițiile în care vremea severă îngreuna orice intervenție.

Voluntarii din comună, primii salvatori

Potrivit Inspectoratul pentru Situații de Urgență Iași, voluntari din cadrul primăriei au intervenit imediat pentru a asigura protecția mamei și a copilului, până la sosirea altor forțe de sprijin.

„Pentru gestionarea situaţiei de urgenţă au intervenit forţele voluntare din cadrul primăriei, care au asigurat sprijinul necesar în teren.

Totodată, la locul evenimentului a fost direcţionată o altă ambulanţă, care a preluat pacienta şi fetiţa abia născută.

Ambele au fost transportate la spital, în afara oricărui pericol” , a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Iaşi, Georgică Onofreiasa.

Intervenție în lanț: echipaje blocate, soluții improvizate

Situația a fost confirmată și de coordonatorul SMURD Iași, care a explicat că dificultățile nu s-au oprit la primul echipaj.

„Şi acesta a întâmpinat dificultăţi din cauza condiţiilor meteo. Femeia a născut la domiciliu. În sprijinul celor două echipaje a fost trimisă o maşină 4×4 de la pompieri, Duster, care ulterior a preluat echipajul medical împreună cu femeia şi nou născutul.

Au fost dirijaţi la Spitalul ‘Cuza Vodă’ din Iaşi. Sunt stabili, sperăm cu evoluţie favorabilă” , a declarat doctor Diana Cimpoeşu.

Final cu speranță, după ore de tensiune

În cele din urmă, mama și copilul au fost transportați în siguranță la Spitalul Cuza Vodă. Ambii sunt în stare stabilă, iar intervenția s-a încheiat fără consecințe tragice, în ciuda condițiilor extreme, potrivitștiripesurse.

Sursa: https://www.replicaonline.ro/o-femeie-a-nascut-acasa-dupa-ce-ambulanta-n-a-mai-ajuns-din-cauza-conditiilor-meteo-extreme-650498?z=l

Ultimă oră

Același autor