2.3 C
Iași
19 decembrie, 2025

Guvernul lucrează la propuneri legislative pentru justiție, după documentarul „Justiție capturată”

Premierul Ilie Bolojan a declarat, într-un interviu pentru Cotidianul, că grupul de lucru de la Guvern creat pentru a analiza problemele din sistemul judiciar, ca urmare a documentarului Recorder „Justiție capturată”, ar trebui să finalizeze până la sfârșitul lunii ianuarie propunerile de modificări legislative. După această etapă, va fi evaluat „în ce măsură pot fi susținute” aceste propuneri de majoritatea parlamentară, formată din PSD, PNL, USR, UDMR și reprezentanții Minorităților naționale.

„Ar trebui ca în ianuarie să venim cu câteva propuneri astfel încât ele să fie analizate și să se vadă dacă pot fi susținute. Orice modificare legislativă sănătoasă necesită o majoritate care să o sprijine”, a subliniat Ilie Bolojan.

Premierul a insistat că este adeptul soluțiilor „adevărate”, care pot fi implementate, și nu al gesturilor politice menite să aducă câștig de imagine pe termen scurt: „Există o tendință de a specula politic anumite lucruri, dar asta nu rezolvă problemele și poate dezamăgi oamenii care așteaptă schimbări reale”.

Cine face parte din grupul de lucru

Potrivit Guvernului, grupul de lucru va include reprezentanți ai Cancelariei Prim-ministrului și ai Ministerului Justiției, precum și membri desemnați de Administrația Prezidențială și de cele două secții ale Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).

Suplimentar, au fost invitați să trimită reprezentanți mai multe organizații și asociații profesionale, printre care: Funky Citizens, Declic, Asociația Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor, Asociația Magistraților din România, Asociația Procurorilor din România, Uniunea Națională a Barourilor din România, Uniunea Națională a Judecătorilor din România, Centrul de Resurse Juridice și altele.

Întrebat dacă formarea grupului ar putea întârzia soluțiile, Bolojan a explicat că acesta este tocmai motivul pentru care a fost creat: „Nimeni nu știe problemele de unul singur. Ai nevoie de oameni din sistem pentru a înțelege real problemele și pentru a formula soluții care pot fi puse în practică.”

El a adăugat că grupul trebuie să fie restrâns, cu responsabilități clare, pentru a analiza aspectele de sistem și a veni cu soluții fezabile, evitând structurile mari și confuze care adesea nu produc rezultate concrete.

În paralel, consultări la Cotroceni

În aceeași perioadă, președintele Nicușor Dan i-a invitat pe magistrații care vor să semnaleze probleme de integritate în sistemul judiciar la o discuție fără limită de timp la Palatul Cotroceni, luni, 22 decembrie.

„Când 200 de magistrați semnalează o problemă de integritate, lucrurile sunt foarte serioase. Invit toți magistrații care vor să reclame probleme în sistemul de justiție la discuția de luni”, a transmis Nicușor Dan într-o postare pe Facebook.

Astfel, la finalul lunii ianuarie se așteaptă ca grupul guvernamental să vină cu propuneri legislative concrete, în timp ce dialogul cu magistrații continuă separat la Cotroceni, cu scopul de a identifica probleme reale și soluții aplicabile pentru sistemul judiciar românesc.

Sursa: https://www.bzi.ro/guvernul-lucreaza-la-propuneri-legislative-pentru-justitie-dupa-documentarul-justitie-capturata-5430662

Ultimă oră

Același autor