Comisar de poliție arestat după ce a fost prins în flagrant primind mită

La data de 02 aprilie 2026, procurorii din cadrul Serviciului teritorial Bacău au prezentat Tribunalului Bacău propunerea de luare a măsurii arestului la domiciliu faţă de inculpatul RUJAN RĂZVAN, comisar-şef de poliţie, şef birou de investigare a criminalităţii din mediul de afaceri din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice – Inspectoratul Judeţean de Poliţie Bacău, pentru infracţiunea de luare de mită, iar la aceeaşi dată instanţa menţionată a admis propunerea şi a dispus măsura arestului la domiciliu pentru 30 de zile faţă de inculpat.

Anterior, procurorii au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi reţinerea pentru 24 de ore, începând cu data de 1 aprilie 2026, a inculpatului Rujan Răzvan pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită.

În ordonanţa procurorilor se arată că, în cauză, există date şi probe care conturează următoarea stare de fapt:

În contextul activităţilor de control organizate la nivelul IPJ Bacău, la data de 01 aprilie 2026, inculpatul Rujan Răzvan, în calitatea menţionată, a efectuat un control pentru verificarea respectării legislaţiei în materie silvică la un punct de lucru al unei societăţi comerciale, iar la aceeaşi dată, inculpatul ar fi primit, în legătură cu atribuţiile de serviciu privind activitatea de control efectuată, suma de 1.000 de lei, de la administratorul societăţii comerciale supuse controlului.

În această împrejurare, procurorii au constatat săvârşirea infracţiunii flagrante de către inculpatul Rujan Răzvan.

Facem precizarea că punerea în mişcare a acţiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nici o situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.

Menţionăm că prezentul comunicat a fost întocmit în conformitate cu art. 28 alin. 4 din Ghidul de bune practici privind relaţia sistemului judiciar cu mass media, aprobat prin Hotărârea Plenului Consiliului Superior al Magistraturii nr. 197/2019.

Sursa: https://24iasi.ro/comisar-de-politie-arestat-dupa-ce-a-fost-prins-in-flagrant-primind-mita/

Ultimă oră

Același autor