Sărbători sub semnul disperării, la Arad. 3.700 de oameni vor rămâne fără locuri de muncă, iar compania care îi dă afară mai are sedii și în alte trei orașe din România. Consultantul de marketing Doru Șupeală a dat detalii despre situația disperată în care se află oamenii.
„Cei peste 3700 de muncitori din fabricile Leoni din Arad au fost anunțați zilele trecute ca în 2026 urmează restructurări masive și, în consecință, vor rămâne fără loc de muncă. Arădenii care lucrează la Leoni vor petrece Sărbători foarte triste și pline de incertitudine, neștiind dacă vor face parte dintre cei dați afară și nici ce valoare vor avea pachetele compensatorii. Leoni produce cabluri și ansambluri electrice pentru industria auto și resimte căderea comenzilor și vânzărilor, care afectează toți producătorii europeni de autovehicule. Deja, față de 2023, Leoni Arad a redus numărul angajaților cu circa 500 de persoane, fiindcă în 2023 lucrau la Leoni Arad circa 4300 de persoane. Compania germană Leoni are mai multe fabrici în România, înregistrând la momentul de vârf al activității un total de circa 12.000 de angajați la nivel național. Este posibil ca disponibilizările să afecteze și angajații LEONI din fabricile de la Pitești, Bistrița și Beiuș. Anterior, Leoni a închis fabrica de la Luduș, unde avea circa 200 de angajați, scrie Doru Șupeală pe LinkedIn.
Și Continental Timișoara concediază sute de angajați
ITM a confirmat informația pentru Libertatea, spunând că disponibilizările se fac în două etape.
„Privind o intenție de concediere colectivă, în 2025 a depus o notificare cu o intenții de concediere colectivă, care s-a întâmplat în prima etapă, la mijlocul anului – 382 de salariați. Până la sfârșitul anului urmează încă 338 de salariați”, a declarat Ileana Mogoșanu, șefa ITM Timiș.
Sursa: https://www.bzi.ro/sarbatori-sub-semnul-disperarii-peste-3-700-de-angajati-vor-fi-concediati-5431138