8.2 C
Iași
19 decembrie, 2025

De ce sunt mai multe tentative de suicid înainte de sărbători? Psiholog de la „Socola”: „Atenția și sprijinul în această perioadă nu sunt recomandări, ci necesitate”

Cristian Grigore, psiholog la Spitalul de Psihiatrie „Socola” din Iași, atrage atenția asupra faptului că în perioada sărbătorilor se înregistrează o creștere a numărului de cazuri, din cauza presiunii emoționale suplimentare. El explică faptul că această perioadă vine cu așteptări puternice legate de fericire, apropiere familială și liniște sufletească, iar atunci când aceste lucruri lipsesc, impactul emoțional poate fi major. Potrivit psihologului, pentru persoanele singure sau pentru cele care se confruntă deja cu dificultăți emoționale, sărbătorile pot deveni extrem de dureroase. În cabinet, spune că observă frecvent cum sentimentul accentuat de singurătate din această perioadă poate duce la depresie severă, iar distanța dintre depresie și apariția ideilor sau tentativelor de suicid este, uneori, foarte mică.

Cristian Grigore, psiholog la Spitalul de Psihiatrie „Socola” din Iași

Cum putem preveni tragediile?

„Persoanele triste își vor evalua realizările anului și vor scoate mai mult în evidență nereușitele. Gânduri precum nu am fost capabil, nu am reușit, nu sunt ca ceilalți, toate duc la comparații și la sentimentul de inferioritate. Din păcate, aceste convingeri limitative pot conduce la gesturi extreme”, a explicat specialistul.

Cum putem preveni tragediile? Cristian Grigore subliniază importanța implicării active a celor din jur. El explică că nu trebuie lăsate singure persoanele vulnerabile în această perioadă, iar prietenii, rudele sau chiar cunoștințele mai îndepărtate trebuie să fie mai insistenți, oferind căldură și empatie. Conform psihologului, facilitarea interacțiunilor sociale și participarea la activități plăcute sau implicarea în comunitate creează un sentiment de apartenență, care poate face diferența între disperare și siguranță.

„Atenția și sprijinul în această perioadă nu sunt doar recomandări, ci o necesitate. O simplă discuție, un gest de apropiere sau o invitație la activități poate salva vieți”, a subliniat psihologul.

Sursa: https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/de-ce-sunt-mai-multe-tentative-de-suicid-inainte-de-sarbatori-psiholog-de-la-socola-atentia-si-sprijinul-in-aceasta-perioada-nu-sunt-recomandari-ci-necesitate–1821647.html

Ultimă oră

Același autor