1.3 C
Iași
19 decembrie, 2025

Peste 100 kg de capace și 1.200 de CD-uri transformate în brazi spectaculoși la Iulius Town Timișoara

În acest sezon festiv, când fiecare colțișor al orașului este împodobit cu decorațiuni spectaculoase, Iulius Gardens se transformă într-un adevărat univers al creativității și responsabilității față de mediu. Expoziția possibiliTREE a adus, la Iulius Town Timișoara, șase brazi de Crăciun realizați exclusiv din materiale reciclate. Capace metalice, CD-uri vechi, doze de aluminiu, carton, tablă și componente tehnice își găsesc o nouă viață, sub forma unor instalații urbane care te inspiră pentru a găsi noi idei pentru decorurile de sărbători.

Expoziția, realizată de, a implicat peste 40 de voluntari din comunitate și din companiile partenere —EcoStuff, Hamilton, Valeo șiPeste100 kg de capace, 1.200 de CD-uri și fragmente provenite de la peste500 de doze de aluminiu , dar șihârtie, carton șicomponente auto au fost transformate în brazi spectaculoși, care împodobesc acumIulius Gardens . Poți admira aici unsub forma unui mozaic din sute de capace metalice și fragmente colorate de doze de aluminiu sau pe cel acoperit cu1.200 de CD-uri ce reflectă efecte holografice.

„PossibiliTREE arată cum lucruri extraordinare se pot naște din ceea ce, în mod normal, am arunca. În loc să ajungă la groapa de gunoi, aceste materiale capătă o nouă viață. Arătăm astfel că bradul de iarnă poate fi mai mult decât tradiție, poate fi un gest de creativitate și responsabilitate”, au declarat reprezentanții EcoStuff România.

Expoziția poate fi vizitată gratuit înIulius Gardens ,până pe 7 ianuarie 2026 oferind o experiență vizuală și educativă pentru întreaga familie. Fiecare brad devine o invitație de a regândi modul în care protejăm mediul înconjurător.

Moș Crăciun ajunge la Iulius Town Timișoara

Moș Crăciun îi așteaptă pe cei mici laIulius Town Timișoara să îi spună dorințele și să își facă amintiri de neuitat. Copiii pot petrece momente speciale alături de Moșsâmbătă (20 decembrie) și duminică (21 decembrie), între 12:00–14:00 și 17:00–20:00 , iarluni (22 decembrie) și marți (23 decembrie), între 17:00–20:30 .

Vino și tu laIulius Town Timișoara să descoperi cum creativitatea, spiritul sărbătorilor și grija pentru mediu se întâlnesc într-un decor cu adevărat special!

Sursa: https://www.bzi.ro/peste-100-kg-de-capace-si-1-200-de-cd-uri-transformate-in-brazi-spectaculosi-la-iulius-town-timisoara-5429884

Ultimă oră

Același autor