„A fost o zi lungă, dar la finalul acestei zile am adoptat toate proiectele care au permis adoptarea bugetului şi trimiterea la Parlament, mâine dimineaţă, în vederea dezbaterii şi aprobării”, a anunţat premierul Ilie Bolojan.
Executivul a adoptat, de asemenea, o ordonanţă care vizează debirocratizarea în domenii precum marile investiţii, avizele obţinute de la instituţiile de mediu şi de la Inspectoratele pentru Situaţii de Urgenţă. Tot în şedinţa de joi, a foat aprobată creşterea salariului minim de la jumătatea acestui an.
„S-a adoptat hotărârea privind creşterea cu 68% faţă de valoarea de astăzi a salariului minim brut de bază. De asemenea, a fost adoptată o schemă de ajutor de stat pentru compensarea creşterii accizei la motorină care este dedicată transportatorilor. A fost o schemă care expira la finalul acestei luni, a fost prelungită până la sfârşitul anului”, a afirmat Ilie Bolojan, joi seară, la finalul şedinţei Executivului în care a fost aprobat bugetul de stat şi bugetul asigurărilor sociale pentru anul în curs.