-3.4 C
Iași
19 februarie, 2026

Tragedie de proporții: 38 de oameni au murit, după o explozie într-o mină din Nigeria

Treizeci şi opt de au murit miercuri dimineaţă în urma unei care s-a produs într-o mină de plumb din statul nigerian Plateau, situat în centrul ţării, au declarat pentru AFP şi Xinhua surse locale, citate de Agerpres.

„A fost confirmat decesul a 38 de persoane, alte 27 fiind transportate de urgenţă la spital”, a declarat pentru AFP Aliyu Adamu Idris, un lider local.

Ibrahim Dattijo Sani, un miner care lucra într-o mină din apropiere şi s-a deplasat la faţa locului după ce a auzit explozia, a menţionat acelaşi număr de victime, specificând că evenimentul s-a produs între orele 07:30 (06:30 GMT) şi 08:00 (07:00 GMT).

„Ne aflam în apropierea acelui loc, oamenii erau în puţurile minei când, dintr-o dată, s-a produs o explozie de gaz”, a declarat el pentru AFP prin telefon.

„Am făcut tot ce am putut pentru a-i salva, dar, din păcate, 38 de persoane au murit, iar altele au fost transportate la spital”, a adăugat el.

Aliyu Adamu Idris a declarat pentru media locale că majoritatea victimelor erau tineri cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani.

Accidentul s-a produs în situl minier Kampanin Zurak din zona administraţiei locale Wase.

Un raport de securitate confidenţial, consultat de AFP, a confirmat accidentul şi moartea minerilor menţionând drept cauză „suspiciunea de intoxicaţie cu monoxid de carbon”.

Statul Plateau este centrul istoric al producţiei miniere a ţării, care a înregistrat un declin semnificativ în ultimii ani.

În acest stat operează numeroase mine clandestine, fără licenţă. În schimb, mina Kampanin Zurak este operată legal de compania nigeriană Solid Unit Nigeria Limited, potrivit unor surse locale.

Minele ilegale din centrul şi nord-vestul Nigeriei sunt considerate o sursă de finanţare pentru bandele criminale, care terorizează populaţia şi jefuiesc satele, aparent din lăcomie şi fără a avea o motivaţie ideologică, notează AFP.

Astfel de accidente sunt frecvente în Nigeria. Săptămâna trecută, o alunecare de teren a ucis trei mineri în statul Ebonyi, în sudul ţării.

În septembrie, 18 mineri au murit în statul Zamfara, în nord-vestul ţării, după ce o stâncă s-a prăbuşit în zona unei mine ilegale, în timpul ploilor abundente.

Sursa: https://www.bzi.ro/tragedie-de-proportii-38-de-oameni-au-murit-dupa-o-explozie-intr-o-mina-din-nigeria-5475094

Ultimă oră

Același autor